ŠKODLIVÉ LÁTKY V OVZDUŠÍ

Moderní doba přináší společně s pohodlím bohužel i nemoci, alergie a špinavý vzduch. Čistým vzduchem však můžeme předcházet právě různým nemocem i alergiím. Zdraví je prostě podmíněno čistým vzduchem.

Zní to možná drasticky, ale i v každém krychlovém metru místnosti, kterou větráte, pravidelně vysáváte a utíráte prach, poletují miliardy částic našemu zraku neviditelných, avšak o to víc ohrožujících naše zdraví. Vedle jemného prachu z ovzduší jsou to zrnka pylů, výkaly roztočů přežívajících v postelích a čalounění nábytku, spory, bakterie a viry. U kuřáků pak částečky tabákového kouře. Čím jsou menší, tím víc škodí našemu zdraví, když proniknou do plic. Během jednoho dne a noci toto všechno vdechneme asi 20tisíckrát. Dýchacím ústrojím našeho těla za 24 hodin projde asi 15kg vzduchu. Následky jsou drastické! Zejména ve městech a v průmyslových oblastech zatížených spadem prachu a smogem z milionu výfuků automobilů. Česká republika je typickým příkladem  smogového problému. Jak vyplívá ze Zprávy o životním prostředí České republiky za rok 2014 schválené vládou, v celé republice kvůli expozicím PM10 v roce 2014 předčasně zemřelo 5800 osob. Čtvrtina obyvatel je vystavena nadlimitním koncentracím PM10. Více než polovina obyvatel dlouhodobě žije v místech, kde jsou překračovány nejvyšší přípustné koncentrace karcinogenních polyaromatických látek, které zastupuje benzo(a)pyren.

Na prahu 21. století proto již téměř polovina populace trpí alergiemi a onemocněním projevujícím se jako senná rýma, zánětem průdušek vedoucím až k průduškovému astmatu, zánětem spojivek nebo ekzémy.

 

PRACH A SMOG

Nejpodstatnější problém pro náš organismus představuje prach, který je hlavní příčinou většiny respiračních problémů a alergických projevů a smog, který zahlcuje naše plíce a způsobuje záchvaty kašle a zhoršení dýchání.

Velikost prachových a smogových částic rozdělujeme podle jejich škodlivosti.

Ty nejmenší částice se vyskytují v největší koncentraci a škodí nám nejvíce, protože nejsou lidským okem viditelné a dostávají se nejhlouběji do našeho organismu.

Ty větší částice je částečně schopna pochytat sliznice a dá se říct, že u zdravého člověka neškodí tolik. Ovšem ty menší, které projdou až do plic, jsou mnohem nebezpečnější, protože přináší do lidského organismu mnoho zdraví škodlivých látek.

Viz. obrázek
CIGARETOVÝ KOUŘ A FORMALDEHYD

Cigaretový kouř obsahuje látky dráždící oči a dýchací systém, toxické látky, mutageny, karcinogeny, reproduktivně-toxické látky. Samotný kouř z cigaret je zařazen do seznamu karcinogenů I A třídy (nejvyšší nebezpečnost) v místnostech, kde se opakovaně kouří, byla naměřena zvýšená koncentrace radioaktivního polonia-210 a olova-210.

Formaldehydy jsou také velmi nebezpečné. Dostávají se do ovzduší z věcí, které máme běžně doma. Například nábytek, který obsahuje tmely a lepidla, lepené podlahy, některé druhy plastů, záclony, koberce atp.  Formaldehydové polymery se používají na výrobu hnojiv, papíru, překližek, izolací, třískových desek a mnoha spotřebních produktů.

 

VIRY, BAKTERIE A PLÍSNĚ

Alergii na plísně poznáme především podle dýchacích problémů – rýmy, kašle a dušnosti. Tyto problémy se mohou objevovat celoročně nebo se zhoršovat ve vlhkém počasí. Plísně patří mezi podceňované alergeny. Mnoho případů této alergie bohužel zůstává neodhaleno a neléčeno. Alergie na plísně u člověka může přijít kdykoli v průběhu života. Stejně jako virové nebo bakteriální onemocnění. Zejména respirační nemoci jako chřipka se přenáší především vzduchem. Může se jednat o celou řadu respiračních virů, bakteriální infekce, kvasinky, plísně, ale také například inhalace dráždivých plynů a prachů.

 

SUCHÝ VZDUCH

Suchý vzduch v našich domovech je příčinou spousty zdravotních problémů. Hygienicky doporučovaná relativní vlhkost vzduchu je v létě 40 – 50 % a v zimním období 45 – 65 %. Při poklesu vlhkosti vzduchu pod 40 % vysychají sliznice dýchacích cest, a tím dochází k oslabení obranného mechanismu člověka proti vnikání mikroorganismů, aerosolů a alergenů do lidského organismu.

 

PROČ POUŽÍVAT ČISTIČKU VZDUCHU

Bude se vám lépe dýchat

Je to nejpodstatnější funkce čističky vzduchu. Výrazně zlepší ovzduší ve vaší domácnosti, kanceláři, ordinaci, zkrátka ve všech uzavřených prostorech. Kvalitní čističky vzduchu jsou vybaveny několikastupňovou filtrací, takže si hravě poradí se všemi nečistotami, které by ve vzduchu neměly být a také zvlhčovačem, který zajistí správnou vlhkost vzduchu.

 

Zlepší se vám alergie a astma

Nepostradatelné jsou čističky vzduchu pro alergiky a astmatiky. Na filtrech se zachytí i velmi malé částečky, jakými alergeny jsou. Ať už jste alergičtí na pyl, prach, roztoče či domácí zvířata, s tím vším si čistička poradí. Alergické reakce budou ustupovat díky tomu, že alergeny nebudete vdechovat.

 

Vaše děti nebudou tak často nemocné

Viry a bakterie se zvláště v uzavřených prostorách šíří velmi rychle. Čistička vzduchu zajistí jejich odfiltrování, čímž přispívá k výraznému poklesu nemocnosti. Ideální v domácnostech, školách, školkách nebo čekárnách u lékařů.

 

Budete méně unavení

Kvalitní čističky vzduchu jsou vybaveny ionizátory. Ty produkují záporné a kladné ionty v takovém poměru, že vzduch občerstvují a ten i uzavřených prostorách ožívá.

 

Nebudete muset tolik utírat prach

Čistička vzduchu velmi výrazně snižuje prašnost. Nebudete muset tak často uklízet.

 

Vaše domácnost bude vonět

Pokud chováte zvíře, kouříte, vaříte, víte, že vzduch v domácnosti není vždy ideální. Čistička vzduchu odstraní nepříjemný zápach se zvířat, cigaretový kouř i další nepříjemné pachy. Při příchodu domů neucítíte nic, jen čerstvý vzduch.

 

Bude se vám dobře spát

Je obecně známo, že při čerstvém vzduchu se dětem i dospělým spí mnohem lépe. Ne vždy je možné větrat. Otevřené okno umí nahradit čistička vzduchu.

Spirion pomáhá

Značka SPIRION je tady především proto, aby pomáhala čistit vzduch od všech negativních látek, které škodí lidskému zdraví. Ale pomáhat se dá i dobrým skutkem.

Ve spolupráci s Nadačním fondem KAPKA NADĚJE jsme se rozhodli věnovat dvě čističky vzduchu SPIRION K05B na plicní oddělení KLINIKY DĚTSKÉHO LÉKAŘSTVÍ Fakultní nemocnice Ostrava.

Jsme samozřejmě velice rádi, že náš dar byl přijat s tak velkou radostí a bude pomáhat na těch nejvíce exponovaných místech Kliniky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace